Ne nadarmo se říká, že by si člověk měl připomínat minulost, aby jí zabránil v opakování. To platí zejména v případě holokaustu, který je rozhodně tím nejtemnějším obdobím našich dějin. Sice existuje celá řada filmových snímků, také existuje kupa knížek, ale největší dojem v nás zanechá místo, kde k oněm strašlivým hrůzám docházelo. Proto pokud přemýšlíte nad tím, kam se podívat nebo kam zajet “na výlet”, navštivte jedno z těchto míst.
První zastávka: Osvětim
Kde uctít památku obětí holokaustu? Ideálně na místě, kde došlo k těm největším hrůzám. Zamířit byste měli do Osvětimi, což je snad nejznámější koncentrační tábor. Kousek od něj se nachází další tábor, a to Březinka, kde se odehrávaly ještě větší “masakry” než v Osvětimi. Zde ostatně leží i pověstná brána smrti, kudy projížděly vagony plné Židů a kde doktor Mengele rozřazoval přijíždějící.
Zajeďte si do Lvova
Dalším místem, které stojí za navštívení a kde taktéž uctíte památku obětí holokaustu, je Lvov. Právě zde se dříve nacházelo židovské ghetto. Jednalo se o podobnou přestupní stanici, jakou byl u nás Terezín. Lvov byl však přestupní stanicí pro Ukrajinu. Židů se zde nacházelo přes dvě stě tisíc, což byla zhruba polovina ukrajinského obyvatelstva.
Uctít památku holokaustu můžete také v Praze
Nemusíte však jezdit za hranice, abyste uctili památku holokaustu. Zajet lze do Josefova – židovského města v Praze, kde se najde množství památek i synagog či jiných připomínek holokaustu. Kromě toho se zde najdou také jména obětí, které pocházeli z tehdejšího Československa.
Pevnost Terezín je poslední zastávkou
V našem seznamu je poslední zastávkou pevnost Terezín, která se také nachází na našem území a která byla pomyslnou přestupní stanicí Židů. Jednalo se sběrný a průchozí tábor pro židovské obyvatelstvo. Odtud se Židé dostávali do dalších táborů, jako byla Osvětim, dále Dachau nebo Buchenwald.