Trh s nemovitostmi zažívá opravdu obrovský boom, čemuž se nelze divit. Lidé se obávají příchodu nemalé inflace, což jde ruku v ruce s koupí bytových jednotek nebo rodinných domků. Zatímco někdo touží jenom po vlastním bydlení, jiní v tom vidí příležitost, jak si vybudovat pasivní příjem. Pokud patříte do druhé skupiny, nabízí se otázka, jak se investiční hypotéka liší od té klasické.

Na investici se totiž zásadně bere investiční hypotéka, i když mnozí realitní investoři to dělají tak, že dokud můžou, berou si tu klasickou verzi půjčky na bydlení. Ta je totiž spjatá s trochu přívětivějšími podmínkami, jako jsou nižší úroky, nižší splátky, a především delší doba splácení. To jsou ostatně ty hlavní odlišnosti, které bychom našli mezi klasickou hypotékou a tou investiční.

Rozdíl se týká i toho, kolik vám banky půjčí

Proč investoři sáhnou hlavně po klasických půjčkách na bydlení? Důvodem toho je i suma, kterou jsou banky ochotny půjčit. Na investiční bydlení mají problém půjčit osmdesát procent z kupní ceny nemovitosti, většinou svolí k sedmdesáti procentům, a to se už zdráhají.

V obou případech však platí, že aby bylo možné půjčku na bydlení získat, je nutné být plnoletým a způsobilým k právním úkonům, také je nutné mít trvalé bydliště na území České republiky a mít pravidelný a dostatečný příjem. A samozřejmě záznam v registru dlužníků musíte postrádat.

Každá banka si určuje jiné podmínky

O investičních hypotékách jsme však doposud mluvili opravdu obecně. Pokud se pro tento typ úvěru na bydlení rozhodnete, seznamte se s podmínkami, které vám nabízí každá jednotlivá banka. Neplatí totiž, že banky se v podmínkách shodují, právě naopak – liší se banka od banky. Zatímco některá nemá problém půjčit vám osmdesát procent z kupní ceny nemovitosti, jiná půjčuje méně. Zatímco jedna banka vám sjedná úvěr splatný na dobu patnácti let, jiná až na dobu pětadvaceti let.

Přihlásit

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.